Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się lubianym pupilem. Z uwagi na swoje nieduże rozmiary jest świetną alternatywą dla tych, dla których nierealne jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymagań, w kwestii żywienia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej powinno się wzbogacać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu ważna jest powierzchnia dna klatki. Dno klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać klatkę większą, szczególnie jeśli planujemy trzymać w niej kilka zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, gdyż grozi to utknięciem zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest pylenie i wysypują się poza klatkę. Alternatywą może być granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, jednak bywa nieco twardszy w stosunku do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, z którymi łatwo dbać o czystość w klatce, jednak ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić klatkę waszej świnki morskiej warto ulokować w niej niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka poczuje się bezpiecznie, ponieważ będzie mieć kryjówkę, gdzie będzie mogła udać się na odpoczynek lub odstresować się, gdy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

klatka dla świnki morskiej